Oblíbené příspěvky

pondělí 5. května 2014

Courání podél Labe aneb šťastná třináctka

Neděle 27.dubna 2014 byla tím pravým dnem, kdy parta nadšenců kolem Syntézáckých turistů vyrazila už potřinácté na obvyklou akci: LABSKÁ.  Ač nejsem příznivcem mdlých rodinných projížděk po břehu řeky, tahle akce mi učarovala. Zejména proto, že zčásti kopíruje tok největší české řeky s vyhlídkou na její hladinu, což mě nesmírně uklidňuje.
Zvolil jsem pro přesun tandem, což znamenalo použít vlaku "vyšší třídy" podle letošních "pravidel" dráhy, která totiž neumožňují použít "vícemístná kola" v osobních vlacích. Odjeli jsme s Romčou v 7:45 Zlínským expresem z Pardubic jednu zastávku do Kolína. Tam jsme vyčkali příjezdu hlavní skupiny turistů jak z Pardubic, tak z Prahy. Přeprava tandemu proběhla hladce, což ovšem částečně lze přičíst na vrub nízkému počtu přepravovaných kol v tom moravském rychlíku.
Počasí v Pardubicích vypadalo optimisticky, téměř jasno, po ránu chladno. V Kolíně se slunce už neukázalo. Co se zato ukázalo, byla jednak rekordní účast (přes 30 účastníků),  a rekordní zastoupení techniky:
Dnešní vozový park.

jelikož kromě běžných kol přibyly tříkolky paraplegiků, ležokolo i tandem. Náš peloton dokázal docela ucpat křižovatku. Vzhledem k tomu vedoucí akce Bohouš popsal průběh dne, stanovil tradiční zastávky a nechal na účastnících, jaké tempo a další cíle si zvolí sami.
Kilometry na asfaltové cyklostezce do první zastávky u památníku vyvraždění Slavníkovců v Libici nad Cidlinou proběhly v podmračené atmosféře, "šusťáky" jsme neodložili. Naivně jsem očekával nějakou změnu ve vedení cyklistického provozu v tomto směru, ale nic nového se neobjevilo. Takže Veltruby jsme projeli po silnici a Velký Osek prakticky také, byť cyklostezka  je vyznačena na krajnici.
Teprve na soutoku Labe s Cidlinou se začalo projasňovat a mohlo se uvažovat o nějakém "vyletnění".
Druhá zastávka už se odehrála za slunečného počasí v cukrárně na lázeňské promenádě v Poděbradech. S touto zastávkou je spojena tradiční společná fotografie u květinových hodin, které se zúčastnili prakticky všichni.
Návštěva dalšího města na Labi  - Nymburka - byla alternativní, přesto jí využila většina účastníků. Nejinak já s Romčou na tandemu. Ten pro nás byl malinko komplikací při průjezdu městem, neboť již cestou jsme potkávali běžce Nymburského půlmaratonu s centrem pod hradbami. Záviděl jsem chvíli těm běžcům, sám jsem ve stádiu rehabilitace a dovolit si ho nemůžu. Zamířili jsme, už sami, oklikou do centra města na Náměstí Přemyslovců, abychom se posadili na "Hrabalovu lavičku"
Hrabalova lavička v Nymburce.
Pobavil mě jeden balkón v loveckém stylu. Bohužel Morový sloup jsem nezaznamenal, neboť toho času byl odvezen na rekonstrukci. Posvačili jsme tu a vydali se na západní okraj města, kde jsme najeli na cyklostezku č. 2 (Labská) a začali se vracet. Stezka tu šikovně kličkuje mezi obytnými a průmyslovými stavbami. Tak nějak si představuji průjezd Pardubicemi po břehu skrz Synthesii, ale to je spíš utopie.
Část dnešní party jsme dostihli v "občerstvovacím centru" na soutoku Labe Cidlinou.
Sami jsme se pak stěží protáhli poutí v Libici a pokračovali k poslední zastávce. V chladném protivětru jsme po silničce přes Opolany a Libněves dorazili do Žehuně k prastarému rybníku. Pod hrází jsme se při svačině vyhřívali na houpačkách.
Svačina v Žehuni.
Pokračovali jsme přes Žiželice, Loukonosy a Pamětník na lesní cestu s cyklotrasou 4290 k dostihovému závodišti v Kolesách. To už slunce zakryly mraky na zbytek dne. V poslední dnešní zastávce už na mne nezbyla polévka, nahradila ji dobrá Krušovická jedenáctka. Rozloučili jsme se a pádili k domovu přes Kladruby, Břehy, Bohdaneč. Pěkných 115 kilometrů nás docela zmohlo.

Žádné komentáře:

Okomentovat